Pályázatok
Pályázatok
Eladó, bérbeadó önkormányzati ingatlanok
Eladó, bérbeadó önkormányzati ingatlanok
Interaktív városnézés
Interaktív városnézés
Történelmi Napok
Történelmi Napok
Szentgotthárdi Hadiösvény
Szentgotthárdi Hadiösvény
Szentgotthárdi Honismereti Klub
Szentgotthárdi Honismereti Klub
Közérdekű telefonszámok
Közérdekű telefonszámok
Szentgotthárd lap
XIV. évfolyam 2. szám
Kiemelt hírek

„VAN EGY VÁROS, SZENTGOTTHÁRD, AMELYTŐL TALÁN A LEGNAGYOBB MEGBECSÜLÉST KAPTAM ÉLETEMBEN” – KOLTAI NAPOK SZÍNPADON ÉS FILMEN

„VAN EGY VÁROS, SZENTGOTTHÁRD, AMELYTŐL TALÁN A LEGNAGYOBB MEGBECSÜLÉST KAPTAM ÉLETEMBEN”  – KOLTAI NAPOK SZÍNPADON ÉS FILMEN
2016. június 07. kedd, 10:16

Május 13-án és 14-én egy újabb különleges rendezvényre várta Szentgotthárd az érdeklődőket. A Csákányi László Filmszínházban az éppen 20 éve bemutatott Szamba című filmet vetítették, majd a film főszereplő-rendezőjével, Koltai Róberttel és a film zenéjét szerző Dés Lászlóval beszélgettek. Május 14-én újabb Koltai filmeket vetítettek a moziban, este a Színházban bemutatták a „Jelenetek két házasságból" című komédiát. A szombathelyi Weöres Színház előadása előtt B. Török Fruzsina írót és Koltai Róbertet kérdezték a darab születéséről, mindeközben pedig kiállításokat is megtekinthettek az érdeklődők.

Nem koptatta meg az idő a 20 évvel ezelőtti filmet, ültek a poénok, noha a közönség soraiban olyanok is helyet foglaltak, akik jóval később születtek. Ismerős embertípusok, karakterek léptek elénk a mozivásznon, és talán nem túlzás, a 20 évvel ezelőtti színészek meghatározó alakjai voltak és maradtak a magyar színház- és filmművészetnek. (Sajnos közülük többen már nem élnek.)

Koltai Róbertet és Dés Lászlót nagy tapssal köszöntötte a közönség. Koltai Róbert nem először fordult meg a városban, 2013-ban eleget tett a meghívásnak a mozi névadó ünnepségén és tavaly a Szerelmesek Fesztiválján. „Több mint meglepő és megindító, hogy van egy város, Szentgotthárd, amelytől talán a legnagyobb megbecsülést kaptam életemben.” – fordult a közönséghez, majd bemutatta legfőbb társát, Dés László zeneszerzőt – „akitől máig félek, pedig tíz évvel idősebb vagyok nála”.

Szép Renáta vezette az oldott hangulatú beszélgetést. Koltai Róbert elmondta, a „Sose halunk meg” című filmje után készülődött egy másik, Nógrádi Gábor forgatókönyve alapján, amikor fölhívta Vámos Miklós, szívesen dolgozna vele, mint író és dramaturg. Többször beszélgettek és a beszélgetések fonala valahogy mindig a színház körül tekergőzött. Koltai Róbert osztálytársa volt a nagyon érzékeny és tehetséges Kiss István a színművészeti főiskolán, pályájuk elején együtt kerültek el vidékre, a kaposvári színházba.  A Szamba-film, a tragikus körülmények között elhunyt színész emlékére készült. Kiss István édesapja idősebb „Kispista”, a filmben Szamba Ottó (Koltai Róbert személyesítette meg), azaz embertípus, akinek be nem áll a szája és eltökélt szándéka, hogy jobbá teszi a világot, mégpedig amatőr színházi előadásokkal, amikor úgy adódik, még sikkaszt is a „szent cél érdekében”. Elszántsága, csetlése-botlása hol komikus, hol szívszorítóan tragikus. Tiszabottyánban (a film képzeletbeli helyszíne) mindenki színész akart lenni, csak az ifjabb Szamba nem (Görög László játszotta), az apa-fiú konfliktus végig jelen van a vásznon. Aztán mégiscsak színész lesz, a vándorszínészet minden gyötrelmével szembesül, ráadásul az apja, mindig a legalkalmatlanabb helyzetekben tűnik fel mellette, és szorgalmasan rontja a renoméját.

Ifjabb Szamba önként vetett véget életének - akárcsak a valóságban Kiss István, miután a kaposvári színházból társai mind Budapestre szerződtek. (A mozi előcsarnokában felállított fotókiállítás keretében nem csupán Koltai Róbert filmjei, de az ifjabbik Kiss István szerepei is szép számmal helyet kaptak.)

Koltai Róbert Dés Lászlót kérte föl a film zenéjének megírására. A zeneszerző elmondta, megkapta a forgatókönyvet, sokat beszélgettek, ismerni kellett a helyzeteket, először a zene született meg, majd a szöveg. A két művésznek több közös filmje van, hogy melyik filmzenéből lesz sláger, azt nem lehet előre tudni, „slágert nem lehet írni, az lesz…vagy nem lesz” – állította a zeneszerző.

Szép Renáta kérdésére válaszolva, Koltai Róbert elmondta, 20 év elmúltával a szép temetési jelenetet nem vágta volna ki a filmből, még annak ellenére sem, hogy így esetleg több befejezése lett volna a filmnek.

A szentgotthárdi moziban még számos alkotói titkot fedtek fel a művészek, a közönség a két művész előadásában meghallgathatott igazi közös filmzenés slágereket is. (A Nagy utazás-t, a Legyen úgy –ot, meglepetésként pedig a Vígszínházban most készülő új Dés-musicelből, a Pál utcai fiúkból először a szentgotthárdiak hallhattak dalokat!)

Meglepéssel a szentgotthárdiak is készültek: Kóbor Zsóka, Labritz András zongorakíséretében elénekelte azt a dalt, amelyet a Szamba-film ihletett (az egykori Négy Jó Mindhalálig repertoárból). – „Nagyon szép dal, nagyon szép szöveg, nagyon eredeti hang” – konstatálta a végén Dés László.

A Koltai-napok első estéjén a közönség nehezen tudta elengedni a művészeket, vastapssal újabb és újabb ráadásszámokat követelt.

Másnap délután az elfeledett Móricz művekről beszélgetett B. Török Fruzsina írónő és Koltai Róbert a színház aulájában, ahol mindeközben a „Koltai Róbert a színpadon” fotókiállítás keretében betekintést nyerhettünk a színész-rendező elmúlt 40 év fontosabb színpadi szerepeibe is. Este a „Jelenetek 2 házasságból” című két egyfelvonásos komédiát mutatta be a Weöres Sándor Színház. Bálint Éva, Kálmánchelyi Zoltán, Varga Dóra és természetesen Koltai Róbert előadásában egy vidám, nevetésekkel teli estet varázsolt a szentgotthárdi színházterembe ez az újraértelmezett, harmincas évekből származó színdarab.

Lélekemelő és remélhetőleg hagyományteremtő napok voltak ezek Szentgotthárdon!

 

 

Forrás: Szentgotthárd Város Önkormányzata