Pályázatok
Pályázatok
Eladó, bérbeadó önkormányzati ingatlanok
Eladó, bérbeadó önkormányzati ingatlanok
Interaktív városnézés
Interaktív városnézés
Történelmi Napok
Történelmi Napok
Szentgotthárdi Hadiösvény
Szentgotthárdi Hadiösvény
Szentgotthárdi Honismereti Klub
Szentgotthárdi Honismereti Klub
Közérdekű telefonszámok
Közérdekű telefonszámok
Szentgotthárd lap
XIV. évfolyam 3. szám
Kiemelt hírek

Húsz év az egészség szolgálatában

Húsz év az egészség szolgálatában
2016. június 14. kedd, 11:53

Két évtized egy civil szervezet történetében már tekintélyt parancsoló idő. Május 27-én ünnepelték a Színházban a Harmónia Egészségvédő Kör megalapításának 20. évfordulóját.

 

A Békefi Antal Népdalkör - melynek több Harmónia köri tagja is van - előadása után Csörnyi Zoltánné, a Magyar Vöröskereszt területi szervezetének elnöke, a Kör titkára üdvözölte a vendégeket, majd egy kínai mondással kezdte beszédét: az egészség nem minden, de egészség nélkül a minden semmi. Napjainkban az egészségkultúra szerves része az általános műveltségnek. A Harmónia Egészségvédő Kör megalakulásakor alapszabályában megfogalmazta, hogy elsődleges célja különböző programokkal hozzájárulni a lakosság egészséges életmódjának alakításához. Tevékenysége kedvező fogadtatásra talált a városban.
Huszár Gábor, Szentgotthárd polgármestere azt hangsúlyozta, hogy egy olyan szervezet 20 éves jubileumát ünneplik, amelyik valóban nemes célok megvalósításán dolgozik: fiatalok és idősebbek egészségének megőrzéséért, a betegségek megelőzéséért. A húsz év alatt sokan megfordultak a szervezetben, tapasztalatikat átadva. A Harmónia tagjai nemcsak beszélnek az egészségről, de maguk is példát mutatnak. Jubileumi receptfüzetükben több olyan receptet kínálnak, amelyekkel nem kell lemondani a finom ízekről, mégis egészségesek. A Kör megkapta már az Év Civil Szervezete Szentgotthárdon címet is. Megköszönte a szervezet munkáját, és további jó munkát, sikereket kívánt.
Dr. Jáger Rita főorvos, a Magyar Vöröskereszt Vas megyei szervezetének elnöke elevenítette fel a húsz év alatt történteket. Elmondta, hogy 1995-ben egészségügyi masszázs tanfolyamon vetődött fel a klub megalakításnak a gondolata. 1996-ban a vöröskereszt területi szervezete vállalta, hogy 13 taggal megalakítsa az egészségmegőrző klubot. A jövőképük az volt, hogy Szentgotthárd legyen az egészségtudatosan élők városa. Az első vezetője dr. Láng Anna volt, s 1997-ben vették fel a Harmónia Egészségvédő Kör nevet. Ezt követően már éves munkaterv alapján dolgoztak, s igyekeztek tevékenységükkel a lakosság minden rétegéhez eljutni. 1999-től ételbemutatókat is tartottak, majd receptfüzeteket is megjelentettek. Több vezetőváltás után egyre szélesebb tevékenységi kört fogtak át, például elsősegélynyújtó versenyekre is felkészítettek. Neves előadókat is meghívtak. A klubot jelenleg hét fős vezetőség irányítja hat területi csoportot átfogva. A tagok száma évről-évre nő. Igyekeznek együttműködni más egészségvédő szervezetekkel, ahogy a városi civil szervezetekkel is. Csuk Mihályné, a Kör vezetője képes beszámolót tartott a klubéletről. Úgy fogalmazott, hogy az emberek nagy része a betegségtől való félelemtől szorong, mégsem tesz eleget a megelőzéséért. Az életmódváltás fontos, de ehhez nagy akaraterő, kitartás és szemléletváltás is szükséges. Az életmódváltás közösségben, közösen könnyebben valósítható meg, amire éppen a Harmónia Egészségvédő Kör a jó példa.
A civil szervezetek képviselői is köszöntötték a jubiláns szervezetet. Többek között Kovács Márta önkormányzati bizottsági elnök, a Szentgotthárdi Civil Fórum titkára méltatta a klub munkáját. Utalt arra, hogy a városban több mint 60 civil szervezetet kell összefogni. Ezek között kitűnő munkájával kitűnik a Harmónia Egészségvédő Kör is, amely az elmúlt húsz évben valóban megvalósította a harmónia lényegét, a teljes összhangot, egyetértést. Az ÁNTSZ körmendi vezetője állami szervként köszöntötte a jubiláló Kört, majd prof. dr. Nagy Lajos, a szombathelyi Markusovszky Kórház főigazgatója tartott előadást, amelyben fő hangsúlyt kapott, mit tehet az ember az egészségéért, az egészséges életmódért az érelmeszesedés ellen.
Az ünnepségen kitüntetéseket is átadtak. Elismerő oklevélben részesült: Csörnyi Zoltánné, Kovács Lászlóné, Csuk Mihályné. Emléklapot kapott: Pénzes Tiborné, Antal Györgyné, dr. Láng Anna, Kozmáné Tőke Zsuzsanna, Savanyó Miklósné, Tamás Józsefné. Oklevelet vehetett át: Krajczár Irén, Kukor Ferencné, Vari Lászlóné.
A kísérő programok között szerepelt a jubileumi, „Pástétomok és saláták" című receptkönyv bemutatása.

Szerző: Lendvai Emil